סמל המרכז הקהילתי

טל: 04-8456712 / 073-3236837
kiryatat@matnasim.org.il
פקס:

בית ספר מנגן

פרויקט בית ספר מנגן של מרכז המוזיקה העירוני מתרחב: 

יופעל לראשונה בבית ספר "נועם" ובקרב תלמידים בסיכון בביה"ס  "תמיר"

בעקבות הצלחת הפרויקט העירוני "בית ספר מנגן" המופעל ע"י מרכז המוזיקה העירוני במספר בתי הספר ברחבי העיר, מרחיב המרכז את פעילותו גם לבתי ספר נוספים בעיר. 

הפרויקט מופעל כיום ב- 7 בתי ספר: "גיבורי עציון", "פינסקר" , "יבנה", "גורדון" ו"הצבי ישראל" וכעת יופעל במתכונת מיוחדת ומורחבת בביה"ס "נועם"  ובביה"ס "תמיר" המספק לתלמידים בסיכון מסגרת תומכת ומשקמת. בפרויקט בביה"ס "תמיר" משתתפים כ- 30 תלמידים אשר חולקו ל- 2 קבוצות לאור הביקוש הגובר, בהם מלמדים נגינה פעמיים בשבוע באופן קבוצתי ופרטני. 

במסגרת הפרויקט פועלת בבתי הספר  כיתת נגינה בקבוצות קטנות, תוך ליווי אישי של כל תלמיד, כחלק אינטגראלי מיום הלימודים הבית ספרי. התלמידים מתנסים בנגינה בכלים תזמורתיים: כלי הנשיפה והקשה (חליל, קלרינט, סקסופון, חצוצרה, קרן יער, בריטון, טרומבון, טובה, תופים) וכלי הקשת (כינור, צ'לו).

הפרויקט מבוסס על  "מודל מוסיקלי יישובי" של משרד החינוך על פיו ללימודי הנגינה תפקיד ברור בהתפתחות התרבותית של הילדים וחשיפתם למוסיקה. מחקרים רבים גילו כי לנגינה בקבוצות בגילאי בית הספר היסודי ישנן השפעות רבות על ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד, על יכולותיו האקדמיות, על ביטחונו העצמי ויכולותיו הבין אישיות. חוקרים הראו כי הילדים המנגנים היו סובלניים יותר ואלימים פחות מבני גילם אשר לא למדו נגינה. בנוסף לכך, ילדים מנגנים רוכשים הרגלי עבודה תהליכית אשר מהווים בסיס מצוין ללימודים אקדמיים לאורך השנים. 

אלכס פרידמן, מנצח התזמורת העירונית ומרכז הפרויקט בקרית אתא: "לימודי הנגינה במסגרת בית הספר תורמים רבות מעבר לחשיפה ולהתנסות בנגינה. פעמים רבות המורות מופתעות כיצד תלמידים המוגדרים "בעייתיים" ובעלי קשיים בריכוז מצליחים למצוא להתבלט במסגרת יצירתית."

 

אלה איינגורן, מנהלת המרכז למוזיקה בקרית אתא:" מטרת הפרויקט "בית ספר מנגן" היא לתרום להתפתחות התלמיד מעבר לחשיפה ולהתנסות בנגינה. תלמידים מצטיינים מבתי ספר המשתתפים בפרויקט ממשיכים את לימודי הנגינה במרכז המוזיקה בקרית אתא, מנגנים בתזמורת הנוער העירונית ומייצגים את העיר בארץ ומחוצה לה."

  • עורך דין בקריות
  • ניוזלטר החודש
    מתנסנט | חוגים